Książki

Bert  Hellinger jest autorem wielu książek, które są źródłem wiedzy dla osób zainteresowanych jego metodą. Pośród różnych pozycji znajdziemy takie, które mają charakter podręcznikowy jak np. „Miłość Ducha” czy „Porządki miłości”. Większość z nich zawiera wskazówki  jak postępować w konkretnych sytuacjach i jak radzić sobie z własnymi emocjami podczas pracy własnej czy też z klientem.

Niezwykle cennym elementem prawie każdej pozycji książkowej są relacje z warsztatów, które autor prowadził niemalże na całym świecie. Zazwyczaj mają one charakter transkrypcji autentycznych dialogów, dzięki czemu treść jest przyjemna w odbiorze a całość nabiera znamion opowieści.

Poniżej znajduje się tylko część książek autorstwa Berta Hellingera dostępnych na rynku. Zachęcam do czytania i zadumy nad każdym akapitem bowiem w wielu z nich kryją się prawdziwe perły.

Miłość Ducha

Bert Hellinger zrobił kolejny krok. Na podstawie zgromadzonych doświadczeń i obserwacji, które poczynił podczas kilkudziesięciu lat pracy, stworzył Hellinger sciencia – naukę o miłości ducha. Zauważył bowiem, że żadne ustawienie nie dotyczy tylko konkretnego klienta i jego rodziny: w ustawieniach objawia się uniwersalny wymiar ludzkiej egzystencji. Hellinger sciencia została opisana w książce Miłość ducha. Jest to nauka uniwersalna, dotycząca porządków ludzkiego współistnienia: relacji panujących w rodzinie (związku męża i żony, rodziców i dzieci, dziadków i wnuków), relacji w miejscu pracy, a wreszcie relacji między kulturami i narodami. Dotyczy także nieporządków, prowadzących do konfliktów między ludźmi. Te porządki i nieporządki wpływają na ludzki organizm, mają znaczący wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne, odgrywają istotną rolę w powstawaniu chorób oraz ich leczeniu.

Gdybyście wiedzieli jak bardzo was kocham

Każde dziecko jest źródłem radości dla swoich bliskich, ale często również problemów. Niektóre dzieci stanowią wyjątkowe wyzwanie – starania rodziców, nauczycieli i terapeutów próbujących dociec przyczyny ich osobliwych zachowań często zdają się trafiać w próżnię.

Jirina Prekop i Bert Hellinger twierdzą, że owe ukryte problemy wynikają z zakłóceń porządku rodzinnego. Na podstawie dziewięciu historii autorzy wskazują, jak można pomóc swojemu dziecku i sobie. Jak odkryć systemowe uwikłania i przy pomocy terapii „przytrzymywania” odzyskać spokój i miłość w rodzinie.

Listy terapeutyczne

Lubię listy. Lubię je dostawać i na nie odpowiadać. Odpowiadam natychmiast. Albo wcale. To moja pierwsza książka. Przygotowując Porządki miłości, moje podstawowe dzieło, uświadomiłem sobie, że mam przecież jeszcze listy, które mógłbym jakoś w nim wykorzystać. Jednak, gdy do nich sięgnąłem, okazało się, że mogą stać się odrębną książką. W pewnym sensie otwartą do dzisiaj. Słowo „terapia” ma wiele znaczeń. Dla mnie jednak zawsze najważniejsze było jego znaczenie pierwotne: służenie. W tym sensie są to listy służebne i służbowe. Czuję szczególny sentyment do tej książki. W jej tytule, zawiera się jedna z trzech definicji, za pomocą, których można scharakteryzować mój sposób pracy, metodę i założenia: 

  1. Uznać to, co jest. 
  2. Znaleźć to, co działa. 
  3. Dotknąć w duszy miłości. 

Niniejsza książka zawiera moje odpowiedzi na listy, na prośby i pytania czytelników. Jest prawie jak rozmowa. Jednak do prawdziwej rozmowy dojdzie dopiero wtedy, gdy pytania, niekiedy ledwo zarysowane w tekście, ujawnią się w pełni w duszy czytelnika.

Bert Hellinger

Miłość szczęśliwa

Dla związku ważne jest, że ma pierwszeństwo przed byciem rodzicami, bowiem bycie rodzicami jest kontynuacją związku. Jeśli jakaś para ma trudności i prosi mnie o radę, wtedy często pytam: „Co ma dla was pierwszeństwo: bycie rodzicami, czy bycie parą?”. Albowiem jeśli para ma dzieci, często bycie rodzicami zabiera całą energię i dla pary niewiele wówczas pozostaje. Miłość rodziców do dzieci karmi się miłością pary, jest jej kontynuacją. Jeśli więc relacja pary znów może zająć pierwsze miejsce, wtedy udaje się też lepiej bycie rodzicami. A przede wszystkim: dzieci, które widzą, że ich rodzice się kochają, czują się bardzo szczęśliwe.

Nie tylko dla terapeutów, ale dla kobiet i mężczyzn w każdym wieku, którzy pragną udanego związku, miłości i życia. Zdaniem Hellingera „właśnie związek pary, miłość jest spełnieniem życia, celem rozwoju dziecka, a potem młodego człowieka”.

Podwójne spełnienie

„Często rozróżniamy dwa obszary naszego życia. Z jednej strony stawiamy rodzinę, osobiste spełnienie i własne szczęście w relacjach z innymi ludźmi, z drugiej zaś pracę i wykonywany przez nas zawód. Czy możliwy jest jednak taki podział? Nawet jeśli oddzielamy te dwa obszary od siebie, to i tak rządzą się one tymi samymi prawami odnoszącymi się do sukcesów i niepowodzeń, szczęścia i nieszczęścia, porządków życia i porządków miłości.

Ustawienia rodzin zajmowały się na samym początku przede wszystkim osobistymi związkami i relacjami. Wydobyły na światło dzienne podstawowe porządki miłości, wedle których nasze związki albo się spełnią, albo skazane będą na niepowodzenie. Kiedy zacząłem bacznie się przyglądać prawom rządzącym sukcesem i niepowodzeniem w pracy i zawodzie oraz tym, które działają w ramach przedsiębiorstw i organizacji, zobaczyłem, że wszystko podlega tym samym porządkom”.

Porządki miłości

Podstawowe dzieło Berta Hellingera. Książka o ludzkich losach i o tym, jak można odwrócić je na lepsze. Warsztaty terapeutyczne zostały tutaj przedstawione bez skrótów – czytelnik bierze udział w poszukiwaniu rozwiązania tak, jak gdyby sam był na nich obecny. Bert Hellinger obszernie przedstawia swój sposób postępowania terapeutycznego, czyli technikę ustawień rodzinnych. Zabiera czytelnika w podróż, która prowadzi do odkrycia opisanych tutaj porządków. Na zakończenie w obszernym wywiadzie wyjaśnia podstawowe zasady swojej terapii.

Polskie wydanie zostało poszerzone o protokół ustawienia z warsztatów w Warszawie, które Bert Hellinger prowadził we wrześniu 2003 roku: „Polacy i Ukraińcy – drogi pojednania”. Ukazują one sugestywnie, jak złożone i trudne są to problemy, i którędy wiedzie droga do prawdziwego pojednania.

Rzeczy sedno

Terapie przedstawione w tej książce są w gruncie rzeczy również krótkimi opowieściami, krótkimi historiami, czasami wstrząsającymi, czasami zabawnymi, czasami pełnymi dramatyzmu, a po chwili cichymi i nastrojowymi. Wspólne wszystkim jest to, że rozwiązanie wynika bezpośrednio z tego, co się dzieje, i dzięki temu jest ono za każdym razem inne i niepowtarzalne.
Bert Hellinger ze Wstępu

Sumienie miał czyste

Sumienie jest wewnętrznym zmysłem, który mówi nam, co mamy robić, żeby do danej grupy należeć, a czego unikać, żeby nie stracić przynależności. W ustawieniach rodzinnych odkrywamy, że istnieje jeszcze inne sumienie – nieuświadomione, kolektywne, pierwotne, archaiczne. Jest to sumienie czuwające nad nienaruszalnością grupy, nad tym, żeby nikt nie został wykluczony ani zapomniany.