[logo]


Nowe Ustawienia wg Berta Hellingera
Szkoła Miłości w Rodzinie wg Jiriny Prekop


[Anna Choińska]
[Anna Choińska] O Pojednaniu z Rodzicami:

Pojednanie z Rodzicami z elementami Terapii Mocnego Trzymania to metoda, która porwała moje serce i moją duszę od pierwszej chwili, w której miałam możliwość uczestniczyć w spotkaniu terapeutycznym u Jiriny Prekop. Stała się moją „drugą połową”. Dopełniła wszystko to, czego wcześniej nauczyłam się w ustawieniach rodzin metodą Berta Hellingera.

Wiem, jak być obok drugiego człowieka w pełnej otwartości, w miłości, z szacunkiem i uważnością zwłaszcza wtedy, kiedy potrzebuje wsparcia w trudnej dla siebie sytuacji. Empatycznie oraz z wielką uważnością przygotowuje miejsce na łzy, odczuwanie bólu, uwalnianie z ciała blokad, oraz przepływ miłości. Bo zastygły żal, wściekłość, nienawiść są wyrazem największej potrzeby powrotu do miłości, zwłaszcza tej bezwarunkowej.

Szukam takich dróg i obrazów, które pozwolą osobie, z którą pracuję, dojść do głębokiego zrozumienia tego, co było przyczyną zablokowania się przepływu miłości w ich życiu. Robię wszystko to, co w mojej ludzkiej mocy, aby w pierwszej kolejności znalazła w sobie szacunek do bliskich jej osób. To dobry punkt wyjścia do poszukiwania miłości, która się zgadza i odpuszcza.

Kroczę podczas spotkania indywidualnego obok i z drugim człowiekiem zarazem, abyśmy w pełni oddając się czemuś większemu dotarli do Ąródła czystej miłości, którą można będzie czerpać pełnymi garściami zawsze wtedy, kiedy będzie nam to w przyszłości potrzebne”


Na czym polega Pojednanie z Rodzicami w ramach Terapii Mocnego Trzymania według Prekop?

Jest to spotkanie indywidualne terapeuty, klienta oraz kogoś, kto trzyma mocno w ramionach osobę pracującą nad swoim tematem.

Trzymający wybierany jest przez klienta przed sesją. Najważniejsze, aby była to osoba zaufana, bliska, przy której klient ze spokojem będzie wstanie się otworzyć podczas procesu Trzymania.

To terapia mająca na celu wybaczenie, uwolnienie własnych, często niewyrażonych emocji oraz przejście do bezwarunkowej miłości, której wyrazem może być również szacunek i zrozumienie.

Pojednanie przy pomocy Mocnego Trzymania możliwe jest miedzy:


Cała sesja odbywa się na materacu lub macie.

Proces TMT ma miejsce przy pomocy wizualizacji i jest czymś w rodzaju treningu autogennego, sesji oddechowej i podróży wewnętrznej w jednym.

Cała praca opiera się tylko i wyłącznie na faktach z życia klienta oraz osoby z którą chce się on pojednać. Nie ma tu domniemania, czy też własnych interpretacji tego, co miało lub ma miejsce. Stąd bardzo ważna jest znajomość faktycznych zdarzeń z życia np: rodziców.

TMT to spotkanie ukierunkowane na rozwiązanie, podczas którego bardzo ważne jest zachowanie struktury pracy.

TMT według Prekop to praca nad wzrastaniem do dorosłości, o której czytamy już Biblii w I Liście do Koryntian:
  1. Kiedy byłem dzieckiem, mówiłem jak dziecko, myślałem jak dziecko, rozumowałem jak dziecko.
  2. Kiedy zaś stałem się mężczyzną, zaniechałem tego, co dziecięce. Teraz bowiem widzimy niejasno, jakby w zwierciadle, kiedyś ujrzymy twarzą w twarz.
  3. Teraz poznaję cząstkowo, ale kiedyś poznam tak, jak zostałem poznany. Teraz więc trwają wiara, nadzieja i miłość, te trzy. A z nich największa jest miłość.

Pojednanie z Rodzicami według Prekop – medytacja

1 krok prowadzi do Twojego dzieciństwa, kiedy Twoja Matka
albo Twój Ojciec zadali ci wielki ból.
Podczas tej "podróży do przeszłości” myśl tylko o jednym z rodziców!

2 krok to przyglądanie się dzieciństwu Twojej Matki (lub Twojego Ojca).

3 krok to udanie się tam, gdzie Ona lub On są teraz. To może być na przykład niebo lub Jej/ Jego ulubiony fotel przed telewizorem.

Przyjmij wygodną, odprężającą i swobodną pozycję na krześle. Połóż lewą dłoń na brzuchu, na wysokości woreczka żółciowego. Musiałeś/aś przełknąć tyle wściekłości, złości i oporów... I to już od wczesnego dzieciństwa... To właśnie tu wszystko to się skumulowało.

Twoją prawą dłoń połóż po lewej stronie tam, gdzie bije twoje serce - już tak długo, bez przerwy, całe Twoje dotychczasowe życie. Musiało ono znieść tyle bólu zwłaszcza wtedy, kiedy nie płynęła miłość. Kiedy sam/a siebie nie kochałeś/aś i nie otrzymywałeś/aś tyle miłości, ile było Ci potrzebne.

Zamknij teraz oczy! Poczuj Twój brzuch i Twoje serce poświęcając im jeszcze więcej uwagi. Obserwuj Twój oddech, wdech... i wydech... rób to mając usta lekko otwarte, aby być jeszcze bardziej świadomym jego przepływu, aby być jeszcze bardziej świadomym kolejnego wdechu i wydechu...

Obserwuj płuca, jak się podnoszą i opadają. Wciąż od nowa... i od nowa... Poczuj, gdzie jeszcze w Twoim ciele znajduje się napięcie. Czujesz je? Skieruj tam swój oddech i odetchnij „przez” to napięte miejsce. Jeszcze raz odetchnij całkiem świadomie podarowując kolejny oddech swojemu sercu. Jak się czuje Twoje serce? Uderza miarowo? Jaki ma kolor? Trzymaj je teraz mocno w dłoni i wybierz się z nim w podróż, w drogę powrotną do czasu Twojego dzieciństwa.

1 Krok: Udaj się tam, gdzie jako dziecko byłeś/aś w domu.
Widzisz drogę do drzwi wejściowych? Musisz wejść po schodach? Jak wyglądają stopnie? Ile ich jest? Jak wygląda poręcz? Otwórz drzwi! Czy jest w nich klamka czy uchwyt? WejdĄ! Obejrzyj korytarz! Otwórz następne drzwi! WejdĄ do kuchni... Widzisz kotlinę, garnki,...? Czym tam pachnie?.... Widzisz kredens, talerze, sztućce...?PrzejdĄ dalej, do kolejnych pomieszczeń... do sypialni... Zobacz, gdzie jest Twoje łóżko... Kto jeszcze tam jest?... Przyjrzyj się wszystkiemu... i zostań tam, gdzie Twoja Matka (lub Twój Ojciec) sprawił/a Ci wielki ból! Ból, którego do dzisiaj nie możesz zapomnieć. Tak mocno boli. Byłeś taki/a mały/a i taki/a bezsilny/a... Uświadom sobie to cierpienie. Ciągle jeszcze tkwi w Twoim sercu... A teraz wymarz ten obraz poprzez głęboki oddech. Uwolnij stań się wolny/a od tego bólu. Być może i tak nie będziesz mógł/mogła zapomnieć tego bólu, ale możesz go zrozumieć. Wtedy łatwiej go znieść. Pojmiesz los Twojej Matki (Twojego Ojca), dotrze do Ciebie, że Ona (lub On) też byli przecież dziećmi i czuli się bezsilni, zdani na pastwę losu...

2 Krok: Przyjrzyj się teraz Jej (Jego) dzieciństwu.
Teraz już nie jesteś dzieckiem. Jesteś dorosłym człowiekiem, który sporo wie na temat zależności w życiu. Masz pewien ogląd rzeczywistości z góry. Spoglądasz zatem teraz oczyma dorosłego na Twoją Matkę (Twojego Ojca) oraz na jej/jego dzieciństwo. Pozwól, aby obraz ten do Ciebie przyszedł. Jest to obraz chwili, w której widzisz dziecko, które póĄniej zostało Twoja Matką (Twoim Ojcem) wraz z jej/jego bólem dzieciństwa. Ile Ono ma lat? Jak jest ubrane? Czy ktoś jeszcze przy Nim jest, czy też jest zupełnie samo? W jakim kierunku patrzy? Co robią jego dłonie? Kiedy uświadomisz sobie niedolę tego dziecka, powiedz do Niego: "Rozumiem cię. Jest ci ciężko."

3 Krok: A teraz idziemy tam, gdzie Twoja Matka (Twój Ojciec) jest teraz.
W jaki sposób się tam dostaniesz? Jeśli np. idziesz do nieba, czego do tego potrzebujesz? Drabiny, Anioła Stróża,...? A jeśli spotkanie odbywa się tu, na Ziemi, docierasz na nie samochodem, na rowerze, czy pieszo? Kiedy widzisz Matkę (Ojca) powiedz do Niej (Niego): "Mamo, proszę usiądĄ tutaj, na krześle, a ja usiądę na podłodze, u twoich stóp. Ja będę mały/a, a Ty jesteś duża (duży), ta / ten która (który) dała (dał) mi życie. Czasem było mi z Tobą bardzo ciężko. Jednak gdy dorosłem/am, mogłem/am pojąć, co Cię spotkało i, że nie mogłaś (mogłeś) postąpić inaczej. Przyjmuję od Ciebie moje życie - ze wszystkim tym, ile Cię ono kosztowało. Niczego mi nie jesteś winna (winien). Resztę zrobię sam/a dzięki tej sile, którą mi dałaś (dałeś). Dziękuję Ci za wszystko. Masz swoje trwałe miejsce w moim sercu. Bez względu na wszystkie złe okoliczności. Bezwarunkowo. Bez jakichkolwiek zastrzeżeń. Żebym ja też mógł/mogła kochać siebie, pomimo wszystkich popełnionych błędów i abym mogła / mógł dalej przekazać miłość moim bliskim. To mnie uwalnia. Daj mi na to proszę twoje błogosławieństwo."

Teraz głęboko wdychaj i wydychaj to błogosławieństwo czując jednocześnie pod prawą dłonią Twoje serce. Uwolnij teraz swoją lewą dłoń, połóż ręce swobodnie na kolanach i otwórz oczy!


Dzięki metodzie Jiriny Prekop możliwa jest praca nad następującymi tematami:
Sesje indywidualne kliknij...
Wszelkie prawa zastrzeżone